fbpx

ANKSİYETE VE FOBİLER


FOBİLER


Belirli nesneye ve duurmlara karşı yoğun. mantıklı olmayan ve sürekli korku duyulması.Bu durumlardan kaçınılması özgül fobi denmiştir.Danışan korktuğu şeye. maruz kalacağı korkusu ile panik atak düzeyine ulaşabilen.bir anksiyeteye sebep olmaktadır.


Danışanın en çok görülen korkuları:.


Yükseklik korkusu,kapalı alan korkusu.uçma korkusu. kan görme korkusu,yaralanma korkusu. Enjeksiyon yapılma korkusu. Kedi korkusu,köpek korkusu,örümcek korkusu , yılan korkusu,sıçan korkusu hayvan korkusudur.


Fobisi olan danışanlarda bu gibi korkular o kadar çok yoğundur ki. Bireyin günlük hayatları etkilenir. Fobileri dikkat çekecek şekilde rahatsızlık durumuna geldiği görülmüştür.
Özgül fobisi olan danışanlar genellikle panik ataktan çok. korku yaratan durumların özelliklerinden korkarlar.
Korktuğunuz objeler,durumlar,hayvanlar var mıdır?
Örneğin düğme,kedi,köpek.kapalı mekan,uçak korkusu …
Bireyin diğer insanlar ile birlikte olmaya maruz kaldığı sosyal ortamlara yada performans gerektiren durumlara.inat gösterme davranışı.aşırı ve mantıksız korku,vesvese duymak.ve bu durumlardan kaçınma davranışı gösterilmeye sosyal fobi denmektedir
Sosyal fobisi olan danışanlar başkaları tarafından yargılanacakların. eleştirileceklerinden korkarlar.Başkaları tarafından zayıf,aptal olarak yargılanmaktan korkarlar. Utandırılmaktan korkarlar. aşağılanmkatan korkaarlar. Bu fobi örneğin toplum önünde konuşma gibi ..Korkulan şeyle karşı karşıya kalınınca ani bir anksiyete durumu oluşur. Hatta bu durum panik atak derecesinde de olabilir.
Diğer insanlar tarafından fark edilebileceğiniz ve utanma veya eleştirilme korkusu sebebiyle korktuğunuz durumlar var mı?

ANKSİYETE VE ALT BAŞLIKLARI


*Yaygın Anksiyete Bozukluğu
*Panik bozukluk
*Özgül fobi
*Sosyal Fobi
*Beklenti Anksiyetesi
*oBSESİF-KOMPULSİF BOZUKLUK
*Travma sonrası stres bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğunda ilaç tedavisi, bilişsel terapi,bilinçaltı çalışması, EFT duygusal özgürleşme tenikleri,bioenerji önerilebilir.
Panik atakta ilaç tedavisi,bilişsel terapi,bilinçaltı çalışması, EFT duygusal özgürleşme tenikleri önerilebilir.
Özgül Fobi de ve diğerlerinde de ilaç tedavisi, bilişsel terapi,bilinçaltı çalışması, EFT duygusal özgürleşme tenikleri,bioenerji önerilebilir

Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZİ ARAYIN
Hızlı Mesaj
Merhaba Hızlı Mesaj Kısmına Tıklayarak Mesaj Gönderebilirsiniz..