fbpx

Anksiyete, Korku, Panik Atak, Bağlanma

Anksiyete, Korku, Panik Atak, Bağlanma

Anksiyete ve Korku Nasıl Ortaya Çıkar ?

Başarılı bir piyanist bir dinleyici topluluğu karşısında çalmaya başladığında birden parmaklarının kasılıp kaldığının farkına varır.

Yazılı sınava giren bir öğrenci birden zihninin bomboş olduğunun ve yazacak kelime bulamadığının farkına varır.

Bir ebe  öğrencisi katıldığı ilk doğumda kendinden geçip bayılır.

Bu sorunların her biri, kaygı ve bunaltı hali olarak nitelenen durumun özelliklerindendir. Korku tepkisinin, aykırı düşünce niteliklerinden birisi, bireyin en çok korktuğu ya da nefret ettiği şeyin istemeyerek başına geliyor olmasıdır.

Tam bu tepkime istek dışında gerçekleşiyor olmasının yanında, rahatsız edicidir; hafifleyene kadar bireyi kısmen kontrolü altında tutar. Korku durumlarında can alıcı unsur, sanki bir refleksmiş gibi bir anda ortaya çıkan, bir imge veya otomatik düşünce biçimini alan bilişsel bir sürecin varlığıdır. Bu süreç, oldukça mantıklı görünen tetikleyici  bir uyaranla birlikte başlar ve bir anksiyete dalgası tarafından izlenir. Kaybolan zincir halkası bulunduğunda, anksiyeteyi başlatan gizli uyaran ortaya çıkmış olur.

Son dönemlere kadar anksiyete sorunları kontrolden  çıkmış bir duygunun, kaygının, korkunun ifadesi olarak kabul ediliyordu. Anksiyete ve korku kavramları, birbirleriyle yakın fenomenler olsalar da bunları farklı kelimelerle isimlendirmenin doğru olacağı gerçeğine rağmen anksiyete ve korku aynı kavrama işaret edildiği için birbirlerinin yerine kullanılagelmiştir.

Anksiyete, Fransızca “anxiete” sıkıntı, endişe, sebepsiz korku sözcüğünden alıntıdır.

Korku kelimesi Eski İngilizce anlamı “tehlike” olan faer’den gelir.

Korku ve anksiyete birbirlerinden; korku, tehlike’de hissettirecek bir uyarana karşı zihinsel bir değerlendirmeye verilen duygusal tepkiyi içerir.  Bu tür durumlarda hayatta kalma mekanizmalarını gösteren eksiksiz tanım “kavga-kaçma-donma-bayılma tepkileri” olabilir. İrade dışıdır, refleks gibi fonksiyon gösterir ve tehlikeye karşı temel savunma hattı olarak görünür.

Sevgi ile kalın…

Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZİ ARAYIN
Hızlı Mesaj
Merhaba Hızlı Mesaj Kısmına Tıklayarak Mesaj Gönderebilirsiniz..